Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie

Czerwiec

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

 

24 czerwca, w piątek -  uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016 - poniżej fotorelacja.

K.B.

 





 

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego...

 

Miłym akcentem kończymy rok szkolny. Dnia 16 czerwca pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do jednego z najpiękniejszych zakątków Polski – Ojcowskiego Parku Narodowego. Na miejscu podziwialiśmy wspaniałe krajobrazy, pomniki przyrody
i zabytki architektury. Na dobry początek obejrzeliśmy zamek w Pieskowej Skale, który zrobił na nas duże wrażenie oraz Maczugę Herkulesa. Następnie udaliśmy się do Ojcowa. Wspinając się po malowniczych ścieżkach, dotarliśmy do Groty Łokietka, w której jak głosi legenda ukrywał się król Władysław Łokietek. W grocie było ślicznie, ale i zimno - 7° C. W drodze powrotnej do autokaru mieliśmy okazję podziwiać piękno Doliny Prądnika oraz majestatyczną Bramę Krakowską. Cały czas towarzyszyła nam słoneczna pogoda. Do Bodzentyna przywieźliśmy dużo wrażeń, pamiątek i zdjęć, które koniecznie chcemy Wam pokazać. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Ojcowskiego Parku Narodowego. To będzie na pewno wspaniała wycieczka dla całej rodziny.

 

Pozdrawiamy.

Uczestnicy wycieczki

 





 

„Jak nie czytam, jak czytam”

w

Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bodzentynie

 

W dniu 10 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie klas III-VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bodzentynie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam”. Celem akcji była promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie oraz wspieranie dzieci i młodzieży w aktywnym czytaniu. Kolejnym zadaniem tego przedsięwzięcia była edukacja czytelnicza młodego pokolenia oraz podkreślanie konieczności tworzenia przez środowiska lokalne warunków dostępu do atrakcyjnych dla młodzieży książek. W akcji wzięło udział 68 uczniów. Uczniowie klasy III a spędzili chwile z lekturą w swojej pracowni, gdzie pod opieką p. Doroty Kozłowskiej prezentowali przyniesione książeczki, a po przeczytaniu fragmentów dzieli się własnymi wrażeniami. Grupa uczniów przygotowała zagadki literackie dla swoich kolegów. Uczniowie klasy III b razem z p. A. Kołomańską czytali swoje książki w parku na ławeczkach Rynku Górnego. Dzieciom zatopionym w lekturze sprzyjała ładna pogoda i nie przeszkadzały im nawet odgłosy ulicznego gwaru. Uczniowie z klas IV-VI pod opieką p. J. Kiczor, p. pedagoga Krzysztofa Bis i p. K. Jędrzejczyk czytali swoje lektury na ławeczkach boiska tuż przy ruinach bodzentyńskiego zamku. Po zajęciach wspólnego czytania wszyscy zgodnie stwierdzili że, „z książką nie można się nudzić”. Dzieci chętnie też wezmą udział w podobnym przedsięwzięciu w przyszłym roku szkolnym.

Jadwiga Kiczor

Krzysztof Bis

Karolina Jędrzejczyk

 

 

 

Rocznica pacyfikacji Bodzentyna

 

1 czerwca przypada rocznica pacyfikacji mieszkańców Bodzentyna z 1943 roku. Uczniowie naszej szkoły przygotowali z tej okazji akademię poświęconą tej rocznicy. Montaż słowno – muzyczny ilustrowany był prezentacją multimedialną związaną z czasem II wojny światowej.

 

Małgorzata Lesisz

Jadwiga Kiczor

Przemysław Kozera

 





 

Dzień Dziecka w naszej szkole

 

Uczniowie klasy Vb przygotowali krótki satyryczny występ o tematyce szkolnej. Dużą popularnością  cieszyło się wykonanie piosenek z repertuaru Majki Jeżowskiej, które śpiewali wszyscy uczniowie. Wśród młodszych dzieci wiele uśmiechu i radości przyniosła prezentacja ukazująca bohaterów dziecięcych bajek. Prawdziwą niespodzianką był prezent dla wszystkich dzieci w postaci lodów.

 

Małgorzata Lesisz

Jadwiga Kiczor

Przemysław Kozera

 





 

Żywa lekcja historii i przyrody...

 

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Warsztatach Historyczno – Przyrodniczych. Był to doskonały przykład połączenia wypoczynku na łonie przyrody, zabawy i edukacji. W pierwszej części uczniowie brali udział w warsztatach archeologicznych na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi. Mieli możliwość poznać starożytną historię Gór Świętokrzyskich sprzed 2000 lat i wpływ kultury rzymskiej na nasze tereny. Wiedzę prezentowali  doświadczeni rekonstruktorzy historyczni. Dzieci mogły również „dotknąć” historii wykonując samodzielnie wiele czynności dnia codziennego naszych przodków np. lepienie cegieł z gliny, rzuty włócznią i strzelanie z łuku, mielenie ziarna w żarnach na mąkę, rozcieranie ziół, tkanie w warsztacie tkackim, rzeźbienie i wiele innych.

Druga część poświęcona była warsztatom przyrodniczym. Przejście Drogą Królewską na Łysą Górę było doskonałym momentem na poznanie osobliwości Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jego historii, form ochrony przyrody i wydarzeń historycznych.

Trzeci element warsztatów stanowił Klasztor i Kościół Świętego Krzyża na  Łysej Górze. Przewodnik przybliżył uczniom historię obiektu i oprowadził po ciekawych zakątkach tego wyjątkowego miejsca. Podniosłym momentem tej części była adoracja Krzyża z relikwiami Krzyża na którym umarł Jezus Chrystus – stąd nazwa naszego regionu.

Warsztaty te były częścią projektu „Ogólnopolska kampania promująca dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Gór Świętokrzyskich”

 

Małgorzata Lesisz

 





 

 !!!  KONKURS  !!!

 

Samorząd Uczniowski klas IV – VI wraz z nauczycielem informatyki panią Justyną Milanowską  przeprowadzili I Konkurs Fotograficzny pt „Historia mojej małej ojczyzny – historia zatrzymana w kadrze”. Celem konkursu było bliższe poznanie zabytków, miejsc i obiektów historycznych na terenie gminy Bodzentyn.

I miejsce – Kamila Wzorek kl. 6 a

II miejsce Oliwia Marzec kl. 4 a

II miejsce – Katarzyna Surowiec kl. 4 a

 

Wyróżnienia otrzymali:

Anna Piwko kl. 6 b

Konrad Wilczyński kl. 4 a

Wiktoria Witkowska kl. 6 a

 

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali książkowe albumy fotograficzne, aby w przyszłości mogli rozwijać swoje pasje. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

 

Małgorzata Lesisz

Justyna Milanowska