Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie

Dla ucznia

Szukasz pomocy. Zadzwoń  ☎️
Ogólnopolskie numery telefonów

Martwisz się czymś? Nie wiesz, co masz zrobić?

Chciałbyś po prostu z kimś porozmawiać?

Wokół jest wielu ludzi, którzy chcą Ci pomóc! Z każdej sytuacji jest wyjście!

  • 800 12 12 12 

- to Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, jest telefonem skierowanym do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy, dzwoniąc pod ten numer połączysz się ze specjalistą, który postara Ci się pomóc i połączysz się bezpłatnie, telefon działa w godzinach 8:15 - 20:00.


  • 116 111 lub www.116111.pl

​- to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatny, pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny. W telefonie zaufania pracują psycholodzy i pedagodzy – konsultanci.


  • 800 702 222

- to linia wsparcia  dla osób w kryzysie psychicznym, może zadzwonić każdy. Czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 


  • www.zwjr.pl

- znajdziesz tu anonimową i bezpłatną pomoc online, bezpłatne konsultacje dla dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli. Jeżeli jesteś w kryzysie samobójczym, przeżywasz żałobę po stracie bliskiego lub chcesz komus pomóc wejdź na stronę.


  • 116 000 

- to numer telefonu, z którego mogą skorzystać m. in. młode osoby, które myślą o ucieczce z domu, ale także wszystkie osoby, które wiedzą coś o losach zaginionych, linia obsługiwana jest przez całą dobę, a połączenie jest całkowicie bezpłatne.


  • 801 12 00 02 

- to tzw. Niebieska Linia, tu możesz zadzwonić, jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie lub znasz kogoś, kto doświadcza takiej przemocy w domu, połączenie jest płatne za pierwszy impuls według stawki operatora, telefon czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 - 22:00 oraz w niedziele i święta w godzinach 8:00 - 16:00.


  • 112 

- jest numerem alarmowym, pod który możesz zadzwonić, gdy znajdziesz się w niebezpieczeństwie i będziesz potrzebować pomocy ze strony policji, straży pożarnej lub pogotowia, jest to numer uniwersalny, co oznacza, że możesz pod niego zadzwonić zawsze, gdy czujesz się zagrożony/a z jakiegokolwiek powodu.


  • 800 100 100 

- tu znajdziesz pomoc w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych, specjalista udzieli Ci porad na temat zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom, z tym numerem można połączyć się bezpłatnie, działa od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 - 17:00.


  • 801 199 990 

- to Ogólnopolski Telefon Zaufania "Narkotyki – Narkomania", tu otrzymasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twoim problemem są narkotyki i uzależnienia od narkotyków, możesz zadzwonić, jeśli problem dotyczy Ciebie lub jeśli martwisz się, że ktoś bliski ma problem z narkotykami, telefon jest czynny codzienne od 16:00 do 21:00, całe połączenie płatne 35 gr.



 


Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 

 800 12 12 12 



Drodzy Uczniowie,
uprzejmie informujemy, że ogólnopolską infolinię dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiono telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. 

Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 

800 12 12 12

Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.
Połączenia telefonicznie są bezpłatne, a rozmówcy mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość
.

Uczniowie!

Pamiętajcie, że jeśli będziecie potrzebowali pomocy,

możecie zwrócić się do swoich wychowawców,

nauczycieli bądź dyrektora szkoły. 



Film edukacyjny: Bezpieczeństwo nad wodą:


https://www.youtube.com/watch?v=I0CO9pwSQeM



 

 

   Jak nie wpaść w pułapkę fake newsów?   
 

Czym są fake newsy?
Często myśląc o szkodliwych treściach w sieci, skupiamy się na materiałach przedstawiających przemoc, zachowania destrukcyjne i patologiczne. Zapominamy, że również fałszywe wiadomości mogą być niebezpieczne, w szczególności dla młodych odbiorców. W tym trudnym czasie przypominamy, czym są fake newsy i w jakim celu są wykorzystywane. Podpowiadamy też, jak nie wpaść w pułapkę dezinformacji i gdzie nauczyciele znajdą materiały pomocne w przekazaniu uczniom wiedzy na ten temat.

Szokują, wprowadzają w błąd i niejednokrotnie naruszają bezpieczeństwo w sieci. Fałszywe wiadomości (tzw. fake newsy) to często przekazy o charakterze sensacyjnym i przesadzonym, publikowane m.in. w serwisach internetowych czy mediach społecznościowych. Ich celem jest manipulacja, dezinformacja, wprowadzanie odbiorców w błąd. Twórcom nieprawdziwych newsów mają natomiast przynieść konkretne korzyści, np. finansowe, polityczne, propagandowe.

Fake newsami mogą być m.in. posty w mediach społecznościowych, newsy w serwisach internetowych, tweety, komentarze pod artykułami, teksty propagandowe, a nawet memy. Szokujący charakter takich przekazów przyciąga uwagę, skłania do kliknięcia, zapoznania się z nimi i podzielenia wiadomością z innymi, co wpływa na szybkie rozprzestrzenianie się szkodliwej treści.

Często zdarza się, że fałszywe wiadomości mają na celu kreowanie nieprawdziwego obrazu rzeczywistości i mogą wywierać negatywny wpływ na emocje, kształtować poglądy czy zachowania różnych grup społecznych. Rozpowszechnianie dezinformujących przekazów w sieci może być wspierane przez np. fabryki trolli.

Fałszywe posty lub strony coraz częściej stają się też narzędziem do przeprowadzenia ataków phishingowych – takie treści mogą zawierać linki przekierowujące do kolejnych, zainfekowanych, witryn internetowych lub kierować na fałszywe strony serwisów społecznościowych, wymuszając zalogowanie i w ten sposób narażając nas na utratę danych lub środków finansowych.

Nie daj się epidemii dezinformacji!
Szczególnie w obliczu aktualnych wydarzeń i zauważalnego wzrostu liczby fake newsów w sieci warto znać mechanizmy – proste działania – które pozwalają ustrzec się przed internetowymi oszustami i pułapką dezinformacji.

Oto kilka kroków, które pomogą odnaleźć się w gąszczu wirtualnych komunikatów:

  • #WłączWeryfikację razem z NASK. Zanim podzielisz się z innymi wiadomością znalezioną w sieci, najpierw ją zweryfikuj – nie pozwól na rozprzestrzenianie się fałszywych treści. Mając na uwadze aktualną sytuację, NASK na Facebooku i Twitterze przygotował specjalne profile #WłączWeryfikację, których celem jest wsparcie polskich internautów w weryfikowaniu informacji znalezionych w sieci. Zachęcamy do przesyłania przykładów fałszywych lub zmanipulowanych wiadomości na adres: informacje@nask.pl – razem jesteśmy w stanie skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji!
  • Korzystaj z treści zamieszczanych przez agencje fact-checkingowe. Tego typu organizacje zajmują się sprawdzaniem informacji i ich prawdziwości, wpływając na walkę z dezinformacją społeczeństwa.
  • Bądź przezorny(-a). Pamiętaj, czym jest informacja. To treści obiektywnie przedstawiające fakty. Nie myl ich z opinią! Informacja powinna być bezstronna, a jej prawdziwość i aktualność – możliwa do zweryfikowania. Nie daj się złapać na haczyk cybermanipulatorów – jeśli widzisz sensacyjne nagłówki, lepiej nie otwieraj takich wiadomości i nie przesyłaj ich swoim znajomym.
  • Sprawdzaj, kto jest autorem informacji i gdzie jest opublikowana. Staraj się czerpać wiedzę z rozpoznawalnych mediów, znanych z przekazywania sprawdzonych i prawdziwych wiadomości. Wiele na temat wiarygodności postów z serwisów społecznościowych mówi to, kto zamieszcza daną informację – czy jest to osoba podpisująca się imieniem i nazwiskiem, czy firmuje ją znane źródło (np. gazeta, serwis internetowy, telewizja – do których masz zaufanie), czy autor jest osobą publiczną, czy nieznanym użytkownikiem o podejrzanym lub prześmiewczym nicku.
  • Korzystaj z różnych źródeł. Trafiając na jakiś news w sieci, zawsze staraj się zweryfikować jego prawdziwość w kilku różnych źródłach, najlepiej w bardziej znanych mediach. Pomoże Ci to nie tylko potwierdzić wiarygodność informacji, ale też przyjrzeć się jej, uwzględniając różne punkty widzenia.
  • Zwracaj uwagę na adresy stron. Zweryfikuj, czy dany news został opublikowany w nowym, nieznanym serwisie. Pamiętaj też, że „fejkowe” strony oszustów mogą do złudzenia przypominać te prawdziwe (np. mieć taki sam wygląd, logo), a ich adresy www będą się jedynie nieznacznie różniły od prawdziwych.
  • Uważnie czytaj całą treść. Jeśli Twoim zdaniem informacja jest wiarygodna i warto się z nią zapoznać, nie czytaj jej pobieżnie. Zawsze zapoznawaj się z całym materiałem, a nie tylko tytułem i kilkoma pierwszymi linijkami tekstu. Pamiętaj też, że przekazując dalej zrozumiałą opacznie informację, tworzysz kolejnego fake newsa.
  • Weryfikuj zdjęcia i podpisy pod nimi. Sprawdź, czy fotografie zamieszczone na stronie są wiarygodne. Możesz to zrobić np. za pomocą tzw. odwróconego wyszukiwania obrazem poprzez wczytanie zdjęcia lub jego adresu URL w jednej z popularnych wyszukiwarek. Jeśli zdjęcie nie jest nowe, w wynikach wyszukiwania pojawią się informacje, kiedy po raz pierwszy zostało ono użyte i na jakich stronach je zamieszczono. Upewnij się też, że podpisy pod zdjęciami faktycznie się do nich odnoszą.
  • Uważaj na treści publikowane w serwisach społecznościowych. Nie zapominaj, że ich autorem może być każdy, także cyberprzestępca, internetowy żartowniś lub osoba mająca na celu dezinformację innych użytkowników.
  • Z przymrużeniem oka traktuj teorie spiskowe. Od takich treści aż roi się w sieci! Warto pamiętać, że są to jedynie sensacyjne hipotezy, powtarzane w różnych środowiskach od lat.

żródło oraz więcej na: 
https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/jak-nie-wpasc-w-pulapke-fake-newsow


 


Dni dodatkowo wolne od zajęc dydaktyczno-wychowawczych

w roku szkolnym 2021/2022.

  • 14.10.2021 - Dzień Edukacji Narodowej
  • 15.10.2021 - piątek po DEN
  • 12.11.2021 - piątek po 11 listopada
  • 02.05.2022 - poniedziałek
  • 24 - 26.05.2022 - egzamin ósmoklasisty
  • 17.06.2022 - piątek po Bożym Ciele

Dni dodatkowo wolne
od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
w roku szkolnym 2019/2020

w

Zespole Szkolno-Przedszkolnym

Szkole Podstawowej im. Antoniego Wacińskiego

w Bodzentynie

 

  1.         14.10.2019 r.       poniedziałek
  2.         31.10.2019 r .      czwartek
     
  3.         21.04.2020 r.     wtorek     - egzamin ośmioklasisty
  4.         22.04.2020 r.     środa        - egzamin ośmioklasisty
  5.         23.04.2020 r.     czwartek  - egzamin ośmioklasisty
     
  6.         14.05.2020 r.       czwartek
  7.         15.05.2020 r.       piątek
     
  8.         12.06.2020 r.       piątek

​​

Podstawy prawne

  • art. 47 ust. 1 pkt 6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 59; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2203)
  • art. 129 ust. 9, art. 363 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2203)
  • § 5 i § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603)
  • § 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2002 r. nr 46, poz. 432; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1335)
  • Uchwała RP nr 7/2019/20  dotycząca organizacji pracy szkoły.



 

Informacje

Utworzono dnia 19.11.2023, 12:46

ZAŁĄCZNIKI: