"Niepodległa"

„Szkoły 100 lat temu…”

„Szkoły 100 lat temu…” to hasło przewodnie wystawy i spotkania zorganizowanego w bibliotece szkolnej w ramach obchodów 100-lecia  Niepodległości.

W czasie zajęć czytano fragmenty lektur szklonych: „Antka” Bolesława Prusa i „Syzyfowych prac” Stefana  Żeromskiego, z których można było dowiedzieć się jak wyglądała nauka dzieci w dawnych szkołach oraz jakie metody nauczania stosowali pedagodzy w drugiej połowie XVIII wieku. Przybyli uczniowie obejrzeli fragmenty filmów powstałych na podstawie wymienionych lektur, a także wysłuchali wspomnień o szkole zaproszonych gości: pani Marii Drobniak i pana Józefa Lesisza.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się tradycyjne pióro z kałamarzem , którym uczestnicy spotkania uwiecznili swoją obecność.

Tekst i Zdjęcia

Jadwiga Kiczor
Anna Kucała

PATRIOTYCZNE DYKTANDO

Z okazji 100 -lecia odzyskania Niepodległości w dniu 13 listopada 2018r. w bibliotece szkolnej uczniowie klas 4 –tych wzięli udział w dyktandzie patriotycznym, które polegało na poprawnym uzupełnieniu treści „Mazurka Dąbrowskiego”. Przystąpiło do niego 30 osób. Wszyscy chętni, którzy przystąpili do konkursu otrzymali skromne upominki, a najlepszym wręczono dyplomy i książki.

I miejsce - Aleksandra Jeziorska

II miejsce - Filip Kuś, Kamila Kiczor, Gabriel Skarbek

III miejsce – Urszula Latała, Milena Pepaś, Wojtek Kózka

Uczestnikom gratulujemy odwagi i życzymy sukcesów w następnych konkursach.

Jadwiga Kiczor
Anna Kucała

Fot. J.Kiczor/A.Kucała
K. Bis

Zwycięstwo grupy wokalnej

25 listopada 2018r. odbył się w Bodzentynie III Przegląd Pieśni Patriotycznej. Wzięło w nim udział 38 zespołów i solistów z powiatu kieleckiego. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów z kl. 4a,c i 5a,b. Grupa wokalna, pod kierunkiem p. Marii Joanny Paluch, powstała w ubiegłym roku szkolnym. W konkursie zaśpiewali piosenkę „Uwierz Polsko” i zdobyli I miejsce w kategorii młodzież-zespoły. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Maria Joanna Paluch

„100 lat Niepodległości Polski” - konkurs plastyczny

Uczennica kl. 4c Weronika Soroka zajęła III miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „100 lat Niepodległości Polski”

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie.

Urszula Sokół
Fot. K.Bis

ŚWIĘTUJEMY 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski klas I- III

11     Listopada  - Święto Niepodległości 2018

Apel przygotowany przez wychowawców klas IV

Fot. KB

Wystawa Prac Plastycznych pod hasłem "Ku Niepodległej"

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w ramach uczczenia 100tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowały pod opieką p. J.Szydy prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Dzieła naszych uczniów zostały zaprezentowane na wystawie, którą z wielkim zainteresowaniem oglądała społeczność szkolna oraz przybyli na wywiadówkę rodzice.

J.Szyda
Fot. KBis

KONCERT "NASZA BIAŁO-CZERWONA"

23 października 2018r. odbył się w naszej szkole koncert kameralny „NASZA BIAŁO-CZERWONA”. Uczniowie mieli okazję posłuchać pieśni i piosenek, które towarzyszyły Polakom w drodze do odzyskania niepodległości w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga z Kielc. Różne informacje i ciekawostki dotyczące roli i znaczenia poszczególnych utworów w historii naszego państwa poszerzyły wiedzę uczniów w tym zakresie. Oczywiście część piosenek i pieśni zaśpiewali wspólnie z muzykami. Takie muzykowanie daje nie tylko dużo radości, ale przede wszystkim uczy właściwych postaw. Na koniec wszyscy razem odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Państwowego, co jeszcze bardziej podkreśliło patriotyczny charakter koncertu.

M. Paluch

I Marsz Szlakiem Józefa Piłsudskiego
w Górach Świętokrzyskich

I Marsz Szlakiem Józefa Piłsudskiego w Górach Świętokrzyskich odbył się 5 października 2018 roku. Uczniowie klas starszych brali w nim udział. Trasa przebiegała szlakiem turystycznym przez Miejską Górę do Świętek Katarzyny gdzie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej obozowanie Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy 31 października 1914 roku w Świętej Katarzynie.

Małgorzata Lesisz
Justyna Milanowska
Łukasz Biskup

„Ku niepodległej”

Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie mogą zobaczyć wystawę poświęconą twórcom niepodległej Polski, wysiłkowi zbrojnemu Polaków w latach 1914 – 1918. Na wystawie znalazły się fotografie z epoki dokumentujące czyn zbrojny Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, wysiłku dyplomatycznego Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wystawa jest eksponowana w przestrzeni szkolnej i korzystają z niej uczniowie, nauczyciele i wychowawcy.

Gajek Beata
Drabik Aleksandra