Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie

Projekty

 

 

 

więcej: https://zspbodzentyn.szkolna.net/n,laboratoria-przyszlosci-2



 

 

    „Dodajemy energii ptakom na zimę”    



       Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bodzentynie bierze udział w projekcie edukacyjnym Świętokrzyskiego Parku Narodowego „Dodajemy energii ptakom na zimę” finansowanym ze środków Fundacji PGE. Ideą projektu jest edukacja uczniów ze szkół podstawowych w zakresie znajomości ptaków zimujących w Polsce oraz zwrócenie  uwagi na zagrożenia i trudności z jakimi borykają się one zimą.

       W ramach projektu otrzymaliśmy dwa karmniki, zapas karmy dla ptaków na okres zimy oraz publikacje edukacyjne i lornetkę, mające pomóc w prowadzeniu obserwacji.

       Karmniki zostały zainstalowane na terenie szkoły. Od 14 listopada 2022 r. do 28 lutego 2023 r. uczniowie będą systematycznie uzupełniać karmę oraz prowadzić obserwacje odwiedzających karmniki ptaków.

Katarzyna Telka

 



 


Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej 
-

"Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”

 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

 

Miło nam poinformować, że w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Miasto i Gmina Bodzentyn zakupiła wyposażenie do pracowni edukacyjnej w Szkole Podstawowej im. Antoniego Wacińskiego w Bodzentynie. Szkoła doposażona została w pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjnią lekcje przyrody, biologii, geografii oraz chemii. Zestawy doświadczeń oraz przyrządy pomiarowe będą przydatne do obserwacji i badań najbliższego otoczenia (jakości powietrza, wody, gleby, odnawialnych źródeł energii) podczas zajęć terenowych. Wśród zakupionych pomocy dydaktycznych jest m.in. miernik poziomu zanieczyszczenia powietrza, którego odczyty można obserwować pod adresem
https://looko2.com/tracker2.php?lan=&search=84F3EB85D54C

 



 

 

 

„ProgramujeMY kielecki"

 

 

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bodzentynie,
Szkoła Podstawowa im. Antoniego Wacińskiego w Bodzentynie 
bierze udział w projekcie „ProgramujeMY kielecki"
 
Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do projektu „ProgramujeMY kielecki", którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego oraz zdobycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania. Na potrzeby realizacji projektu nasza szkoła otrzyma nowoczesne zestawy klocków lego do nauki programowania, a nauczyciele zostaną wyposażeni w tablety.
 
Projekt jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Fundacją Nowoczesnej Edukacji i Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.
 
W ramach projektu nauczyciele, po odbyciu stosownego szkolenia wprowadzającego w założenia projektu oraz po zapoznaniu się ze scenariuszami zajęć oraz zasadami programowania, poprowadzą z uczniami cykl 15 dwugodzinnych zajęć edukacyjnych. W ramach tych zajęć uczniowie będą programować i budować z klocków LEGO roboty przy użyciu komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem. Taka forma warsztatów pozwoli im w sposób intuicyjny poznać zasady programowania oraz dwa różne języki programowania (Lego Mindstorms oraz Scratch). Jednocześnie uczniowie będą mieli szansę rozwijać umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, intuicyjnego rozwiązywania problemów oraz pogłębiają swoje zainteresowania w zakresie nauk ścisłych, np. biologii czy geografii. Na zakończenie projektu uczniowie wezmą udział w Zlocie młodych programistów. Podczas zlotu  dzieci będą miały okazję poszerzyć swoją wiedzę, m.in. zbudować i ożywić własne roboty z wykorzystaniem klocków LEGO WEDO, a także poznać zasady programowania nowoczesnych mobilnych robotów edukacyjnych – dronów, robotów Dash i Dot, Ozobotów oraz Edisonów
 
Projekt realizowany jest w 56 publicznych szkołach podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich woj. świętokrzyskiego na obszarze NUTS-3 podregion 52 kielecki i uczestniczy w nim 13 gmin: Bodzechów. Pawłów, Mniów, Bieliny, Nowa Słupia, Chęciny, Końskie, Ruda Maleniecka, Waśniów, Łopuszno, Radoszyce, Mirzec oraz Bodzentyn.
 
 
 



   


"Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn"




Gmina Bodzentyn realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn”.

Celem tego projektu jest podniesienie jakości kształcenia na obszarze Gminy poprzez modernizację i rozwój istniejącej infrastruktury edukacyjnej. Projekt jest realizowany w 3 placówkach edukacyjnych, w tym również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bodzentynie.

W ramach projektu do naszej szkoły zakupiono m.in. 20 zestawów komputerowych, 3 laptopy, 2 tablice multimedialne, podłogę interaktywną, mikroskopy, meble typu biurka, krzesła, szafki oraz inne pomoce dydaktyczne.

Cały projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy, już zrealizowany, dotyczy wyposażenia w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne w szczególności pracowni matematycznych, przyrodniczych i komputerowych.  Etap drugi obejmuje modernizację bloków sportowych i będzie realizowany w 2018r. W najbliższych miesiącach Gmina ogłosi przetarg na roboty budowlane dotyczące m.in. malowania sali gimnastycznej, lakierowania i cyklinowania parkietu.

Wartość całego projektu w 3 placówkach edukacyjnych wynosi 795.221,01 zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej stanowi 596.415,76 , tj. 75 %.

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 7: „Sprawne usługi publiczne” Działania 7.3: „Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej”.




 

Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa im. Antoniego Wacińskiego w Bodzentynie uczestniczy w projekcie „ Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn” -  dofinansowanym z Funduszy Europejskich w kwocie 596 415,76 PLN.

Zgodnie z aatwierdzonym planem  w szkole będzie przeprowadzony m.in.:

  • remont sali gimnastycznej (cyklinowanie, lakierowanie parkietu, malowanie ścian, zakup nagłośnienia stacjonarnegi i jego instalacja;
  • zakup nowej pracowni komputerowej na 20 stanowisk z biurkami, drukarkami, projektorem, ekranami projekcyjnymi oraz potrzebnym oprogramowaniem;
  • zakup interaktywnej podłogi „FunFloor” dla klas I-III;
  • zakup dwóch tablic interaktywnych;
  • doposażenie pracowni przyrodniczej

Wszystkie zakupy zostały już zrealizowane, w wakacje odbędzie się remont Sali gimnastycznej. Pracownia komputerowa była niezbędna do prowadzenia zajęć z informatyki, a także z innych przedmiotów, umożliwiła także proces doskonalenia warsztatu pracy przez nauczycieli, ich dokształcanie. TIK stanie się technologią znaną i wykorzystywaną w procesie uczenia się i nauczania w naszej placówce. Będą również mogły być wykorzystywane różnorodne programy edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, bo zniknie bariera wymagań sprzętowych.

Interaktywna podłoga „FunFloor Edu”to system stworzony z myślą o przedszkolach i szkołach podstawowych, które kładą nacisk na rozwój w nowoczesny i innowacyjny sposób, na naukę poprzez zabawę. Interaktywna podłoga w niezwykły sposób rozwija spostrzegawczość i integrację sensoryczną dzieci, ale przede wszystkim ich kreatywność. To zupełnie nowy sposób pracy dla n-li   z dziećmi – umożliwia on włączenie programów edukacyjnych w formie gier.  

Wykorzystanie pomocy na zajęciach przyrodniczychy pozwoli uatrakcyjnić proces nauczania i uczenia się. Metody obserwacyjne i badawcze są preferowane w tym przedmiocie.

Głównym celem realizowanego projektu jest podnoszenie jakości i dostępności kształcenia poprzez promocję wykorzystania nowoczesnych technologii w oświacie.  Pomoc w rozwoju nowoczesnej struktury teleinformatycznej szkół i placówek oświatowych jest niezbędny do:

-) wspierania systematycznego procesu doskonalenia nauczycieli, którzy są częścią kadr nowoczesnej gospodarki,

-) promocji ustawicznego kształcenia się uczniów, nauczycieli, a także społeczności lokalnej,

-) wspierania realizacji zadań szkoły zapisanych w podstawie programowej różnych przedmiotów,

-) zwiększenia stosowania wizualizacji w procesie dydaktycznym poprzez dostarczenie mobilnego zestawu multimedialnego (komputer przenośny i wideoprojektor),

-) upowszechniania różnych metod kształcenia na odległość,

-) wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu majątkowego,

-) wspierania integracji młodzieży w aspekcie różnic kulturowych, sprawności fizycznej i intelektualnej.

-) umożliwienie realizacji zadań szkoły wynikających z nauczania informatyki i innych przedmiotów,

-) przygotowanie uczniów do życia w globalnym społeczeństwie informacji,

-) stworzenie możliwości pomocy w integrowaniu uczniów,

-) wyrównywanie szans edukacyjnych i podniesienie jakości edukacji,

-) stworzenie możliwości wykorzystania pracowni dla potrzeb uczniów i działań w środowisku lokalnym,

-) promowanie wykorzystania technologii informacyjnej w nauczaniu innych przedmiotów w różnych wariantach organizacyjnych (lekcje w pracowni komputerowej, lekcje poza pracownią z wykorzystaniem komputera przenośnego i projektora),

-) usprawnienie komunikacji w systemie oświaty.

 

Pozyskany dzięki projektowi „ Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn” sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne bardzo nas cieszą.

Składamy serdeczne podziękowania dla władz samorządu, burmistrzowi Dariuszowi Skibie i Andrzejowi Jarosińskiemu oraz pracownikom gminy wspierającym nas w powstawaniu i realizacji tego projektu. Cieszymy się, że edukacja w naszej „Małej Ojczyźnie” jest wspierana i będzie się rozwijać dla dobra wszystkich.

 

Dyrektor

i Grono Pedagogiczne

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bodzentynie.

 




 „Klucz do lepszej edukacji - wsparcie
szkół podstawowych w gminie Bodzentyn"




 

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

 

     Uczniowie klas IV i V, biorący udział w projekcie "Klucz do Lepszej Edukacji", 9 marca uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  

    Tematem przewodnim tegorocznych ekspozycji  było powietrze, które jest wszędzie wokół nas. Powietrze – bardzo dosłownie – trzyma nas przy życiu. Kształtuje też pogodę, pozwala latać samolotom, umożliwia działanie odkurzaczy i pompek rowerowych. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzić, jakimi aspektami naszego życia rządzi ta niepozorna mieszanina. Każdy mógł dotknąć eksponatu, wykonać doświadczenie opisane obok niego.

     W przerwie między odkrywaniem tajników kolejnych stanowisk uczniowie wzięli udział w pokazie na żywo poświęconym konstelacjom. Obejrzeli również film "Halo Ziemia" o potrzebie poszukiwania kontaktu między ludźmi od najdawniejszych czasów do dziś. Dlaczego odkryto pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet.

     Dzięki unikatowej technologii w jakiej został wykonany film uczniowie  mieli wrażenie, że obrazy, muzyka i dźwięki otaczają ich ze wszystkich stron.

     Po zakupieniu pamiątkowych drobiazgów oraz zjedzeniu obiadu wszyscy uczniowie  udali się w drogę powrotną do Bodzentyna. To był bardzo ekscytujący i mile spędzony czas.

 

Tekst i Zdjęcia

D. Surowiec

K. Telka

A. Mazurkiewicz

 




Efekty spotkań w ramach projektu
"Klucz do Lepszej Edukacji"

 

Podczas zajęć z języka angielskiego, przeprowadzonych w ramach projektu "Klucz do Lepszej Edukacji", uczniowie klas IV-tych i V-tych samodzielnie opracowali i zaprezentowali swoim kolegom plakaty przedstawiające wybrany region Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.

Podczas zajęć poprzedzających pracę nad plakatami  uczniowie zostali  zapoznani z położeniem geograficznym, klimatem, stolicami, symbolami narodowymi oraz innymi ciekawymi informacjami dotyczącymi danego regionu. Najwięcej prac poświęcono Anglii.

 

Katarzyna Telka

Dorota Surowiec




 

Zajęcia w ramach projektu "Klucz do lepszej edukacji"

    Na zajęciach projektowych uczniowie zdobywają wiedzę za pomocą różnych metod i form edukacyjnych. Często wykorzystują technologię informacyjną i wykonują wiele doświadczeń. W galerii poniżej znajdują się zdjęcia z kilku spotkań projektowych na zajęciach z języka angielskiego oraz z matematyki.

Justyna Milanowska

 




 

NOCNA OBSERWACJA NIEBA

 

W dniu 17.05.2017 roku uczniowie obserwowali niebo nocą. 

Poniżej znajduje się fotorelacja z tego wydarzenia.

Fot. Katarzyna Telka

 




Projektowa wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

 

03 marca 21017 uczniowie klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej w Bodzentynie – uczestnicy projektu edukacyjnego „Klucz do lepszej edukacji” z zainteresowaniem odkrywali ekspozycje warszawskiego „Centrum Nauki Kopernik”. 44 uczniów pod opieką 3 nauczycielek p. Katarzyny Telki, p. Doroty Surowiec i p. Justyny Milanowskiej, przez 5 godzin uczestniczyło w zwiedzaniu centrum i poznawaniu jego tajemnic. Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia był pokaz w planetarium oraz film pt. „Galileusz – potęga teleskopu”. Sam wyjazd był częścią wyżej wspomnianego projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Za unijne pieniądze już od listopada grupa uczniów podstawówki w Bodzentynie regularnie spotyka się po lekcjach z nauczycielami pogłębiając swoją wiedzę.

Katarzyna Telka

 





Ruszyła rekrutacja uczniów i nauczycieli do I edycji projektu pt. „Klucz do lepszej edukacji – wsparcie szkół podstawowych w gminie Bodzentyn” realizowanego przez Fundację Centrum Europy Lokalnej w partnerstwie z Gminą Bodzentyn.

 

 

Projekt Klucz do lepszej edukacji – wsparcie szkół podstawowych w gminie Bodzentyn”  jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Działanie 8 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Podziałanie 8.3.2. Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych. Okres realizacji projektu - od 1.09.2016 r. do 30.06.2018 r. Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych oraz rozwój nauczania opartego o eksperyment i narzędzia TIK wśród 180 U (81K i 99M) czterech szkół podstawowych dla których Gmina Bodzentyn jest organem prowadzącym, poprzez odbycie zajęć matematycznych, językowych, ICT i umiejętności uczenia się oraz przez uzupełnienie kwalifikacji zawodowych przez 12 N(10K i 2M) w zakresie stosowania technologii informacyjnych na lekcjach.

Do projektu zakwalifikowano te szkoły podstawowe, których uczniowie uzyskali wyniki z egzaminów zewnętrznych szóstoklasistów w 2015 r. na poziomie niższym niż średnia dla województwa świętokrzyskiego:

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi (adres: Psary Stara Wieś 59a, 26-010 Bodzentyn)
  • Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej (adres: Wola Szczygiełkowa 63, 26-006 Nowa Słupia)
  • Szkoła Podstawowa im. A. Wacińskiego w Bodzentynie adres: ul. Rynek Górny 11, 26-010 Bodzentyn)
  • Szkoła Podstawowa im. Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” we Wzdole Rządowym adres: Stara Wieś 28, 26-010 Bodzentyn)

 Do I edycji realizacji projektu zostanie zrekrutowanych 85 uczennic i uczniów z klas IV – VI w tym: 10 osób z SP w Psarach Starej Wsi, 10 osób z SP w Woli Szczygiełkowej, 40 osób z SP w Bodzentynie oraz 25 osób z SP we Wzdole Rządowym. Wszyscy uczniowie i uczennice otrzymają wsparcie w zakresie zajęć dodatkowych:

  • Zajęcia dodatkowe z języka angielskiego – 30 h
  • Warsztaty „Uczę się kreatywnie” – 24 h 
  • Indywidualne doradztwo edukacyjno-zawodowe – 2 h
  • Zajęcia z matematyki metodą eksperymentu - 30 h
  • Warsztaty „Matematyka w Kosmosie” – 16 h
  • Wyjazd edukacyjny do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

Dodatkowo 40 uczniów i uczennic weźmie udział w certyfikowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne kursie podnoszącym kompetencje komputerowe ECDL BASE + moduł „Współpraca online”.

Formularze zgłoszeniowe do projektu w formie elektronicznej dostępne są na stronie internetowej Wnioskodawcy (www.fundacja-cel.pl) , Partnera (www.bodzentyn.pl) oraz na stronach www poszczególnych szkół. Wersję papierową formularzy zgłoszeniowych można pobrać oraz złożyć: w biurze projektu – siedziba Fundacji Centrum Europy Lokalnej (ul. Ks. Piotra Ściegiennego 35B w Kielcach, w sekretariacie Urzędu Gminy Bodzentyn (ul. Suchedniowska 3, 26-010) oraz w sekretariatach szkół.

Do projektu zakwalifikowanych zostanie również 12 nauczycieli matematyki i języka angielskiego ze wszystkich 4 szkół biorących udział w projekcie. Podwyższą oni swoje kwalifikacje poprzez odbycie kursu „e-Nauczciel”.

 

Rekrutacja trwa do 7.10.2016 r.

 

 

 

Szkolny konkurs na projekt 3D

Szkolny konkurs na projekt 3D

Tortilla, tosty – przekąski pełne witamin

Tortilla, tosty – przekąski pełne witamin

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

„Dodajemy energii ptakom na zimę”

„Dodajemy energii ptakom na zimę”

Ekologiczna pracownia już działa

Ekologiczna pracownia już działa

ProgramujeMy kielecki - 12.04.2018

ProgramujeMy kielecki - 12.04.2018

ProgramujeMy kielecki - 09.04.2018

ProgramujeMy kielecki - 09.04.2018

ProgramujeMy kielecki - 08.03.2018

ProgramujeMy kielecki - 08.03.2018

ProgramujeMy kielecki - 05.03.2018

ProgramujeMy kielecki - 05.03.2018

ProgramujeMy kielecki - 01.03.2018

ProgramujeMy kielecki - 01.03.2018

ProgramujeMy kielecki - 26.02.2018

ProgramujeMy kielecki - 26.02.2018

A My programujemy… 12.02.2018

A My programujemy… 12.02.2018

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik  w Warszawie

Zajęcia projektowe "Klucz do lepszej edukacji"

Zajęcia projektowe "Klucz do lepszej edukacji"

NOCNA OBSERWACJA NIEBA

NOCNA OBSERWACJA NIEBA

Projektowa wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

Projektowa wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

ZAŁĄCZNIKI: